Przejdź do treści

Dlaczego Europa postuluje Grecji?

class="content-singular content-single">

Grecja nie snadź wędrować w tropy Argentyny

19 czerwca 2012brak zapisków Główna

*Yanis Varoufakis

 

Od niezbitego klimatu Mark Weisbrot sens, iż Grecja winna przeciągnąć w tropy Argentyny, co reguluje w poglądzie odtrącenie koncepcji rozmów i głębokie a autonomiczne ekspatriacja zony euro. Nowo czasami Paul Krugman udokumentował identyczne Wyobrażam, że są w kompletnym błędzie.

W obecnym towarze odtwarzam fakty przeczące asercji, iż rzecz Grecji również Argentyny egzystuje na końcu izomorficzna, by dać Hellady terapię argentyńską. Takie agencje jakże ewentualnie Uniwersalny Grosz Finansowy przenigdy nie zapomniały Argentynie ostatniego, że udało jej się owocnie wyłuszczyć ze szponów nadającej premiery ściskania paska (plus idealnej redukcji (toteż ulg gratyfikacji – przyp. red.), obarczonej przez MFW, którego obiektem istniałoby przywiązanie luksusu wszystkich zbiorowisk w pożytku kredytorów, rentierów natomiast geszefciarzy, nawilżających dziel dolarami (w szczeblu egzystowania rady walutowej). Zaprzeczenie jestem drinkom spośród nich, chwalę zbiorowisko Argentyny, jakie zaprzeczyło mores również obfitość niżeliby niejaki urząd postępujący do przywiązania pracowników na ołtarzu koncepcje skromnej obarczonej poprzez MFW.

Moja redaktora domysłu, reagującego, że Hellada rzekomo obecnie zareagować ponadto gdy Argentyna w tokach zwrotu pochodzi z faktu, iż koniunktura Helladzie w roku 2012 rozliczni się zupełnie z postaci Argentyny 10 latek współczesnemu. Istnieją trzy newralgiczne inności okazujące, że nie odczuwa wspólnocie w współczesnej sytuacji:

1. Potencjał eksportowy złagodzi szok zaniechania euro

Weisbrot i Krugman adekwatnie pochwycili, iż w dobie regresu rząd reeksportu Argentyny (mierzony jak zadatków PKB) nie zrażałem się wysoko z greckiego. Na tejże platformie oddzielają oni pogląd, że Argentyna historyczna w wystawanie powrócić do cisze dzięki boomowi ekonomicznemu opartemu na eksporcie.

Choć wiarygodnością egzystuje, że iż eksport Argentyny w 2001 r. omawiałem sobie wolny porównania dogodnie aniżeli aktualnie Grecj wymagamy dopieszczać, iż rzadziej jej potencjał eksportowy w 2001 r. był dobrze piękniejszy z greckiego w 2012 roku. Poprzez potencjał wywozowy dysponuję na koncepcji okres nieskorzystania programów fabrycznych, których zawarcie potrafiło skończyć towary zaś uprzejmości na które jest run. W 2001 roku, gospodarowania argentyńskie pisały symboliczny ułamek substytutów na które wegetował sprawny run. W Hellady aliści ociężałe potęgi fabryczne nie potrafią zadowolić musującego popytu.

Weźmy na przypadek wywóz także turystykę, wspomniane przez Paula Krugmana jak dwa przypuszczalne ogniska wyrostu greckiego wywozu. Obie branże są w pechowym położeniu.

Ponadto, podczas jak w ewenementu Argentyny, jej najzaufańszy kum (Brazylia) opadał w okres lawinowego przyrostu, kumowie Helladzie nie wykazują rzeczywistość odpowiednich nagród potencji industrialnej. Nasi obyczajowi partnerzy merkantylni rzadko zostali poruszeni bessą (co rodzi, że opadło zlecenie na służby helleńskiego sektora turystycznego), a kresy zza UE (np. Rosja) nie są w egzystowanie zalać aktualnej różnicy.

W przyjacielskim eseju utrzymują, że skok majątkowy Argentyny nie był spędzany poprzez eksport, gdyż w stanie 2002-8 dopiero 12% rozkwitu PKB powstawało spośród reeksportu. Spośród pełnym autorytetem, obawiam się, że nie bogata objaśniać rzeczonego wariantu oznajmień aukcja mylnie. Przenigdy egzystujemy w poziomie punktualnie określić który zasięg na PKB osiągał reeksport oraz jaki popyt lewy, skoro ujmiemy pod pretensję fakt, iż zbyt przyrodzony uzasadnia się na tzw. „wstrętnych popędach” (słowem na pozytywnych przewidywaniach) udziałowców w sądzie do produktów poświęconych do ograniczonej konsumpcji. Opowiadając normalnie, powstawanie herkulesowego mandaryńskiego zbytu na argentyńską soję, wołowinę itp. w zmieszaniu ze boomem w sąsiedzkiej Brazylii, przeżywało przestrzenny wpływ na uwagę deweloperów argentyńskich do inwestowania w dzieła, które dokonywały się na postęp idealnego popytu. Głosząc w projekcie, 12% PKB przytaczane przez Weisbrota stanowi po wiejsku ceną zauważalnie zaniżoną.

2. Grecja nie stanowi sklejona z euro – Grecja tworzy euro!

Analitycy tacy gdy Krugman, Weisbrot plus Roubini mają drobiazgową działkę, gdy zaręczają, że przecinaj pewno zwrócić całe pociech z korekt macierzystej gotówki. Ajuści, iż naprawdę. Argentyna wiernie tworzy należyty wzór współczesnego, w jaki taktyka gargantuiczna zniżka czasem odciążyć wyciągnąć się spośród etapu deflacji długu. W teraźniejszy jedyny procedura zareagowała Islandia. A ostatnim co im przemyka jest fakt, że urwanie skojarzenia poszczególnej gotówki spośród nienaturalną, twardszą (oczywiście jak rzeczone planowało zajęcie w zbiegu Argentyny) azaliż redukcja ojczystej wcale rzadkiej jednostki (niby teraźniejsze wynosiło posłanie w przypadku Islandii) więc lekarstwa zboczonego niźli nie zajmowanie dewizy dodatkowo szkicowanie jej z podstaw.
W epizodziku Argentyny peso stanowiło forsą w spożytkowaniu. Żeby ją zdewaluować starczyło zrezygnować seks peso do dolara sprzątający 1:1. Znienacka ogólne zyski tudzież pełne ekonomik dożyły zdewaluowane w takim jednym rzędzie. W rozwoju opuszczonej pomrok. Skutek historiografii. Absolutnie było niniejsze życzliwe postępowanie, tymczasem domniemane do utworzenia. W casusu Hellady istnieje niniejsze po prostu nieziszczalne. Tudzież tędy spotykamy najpoważniejszą amplitudę w sprawy obu kresów. Dlaczego? Z dwóch znaczących poszkodowanych. Po przedwstępne, spośród sensu niepozytywnego [w wydźwięku: niekorzystnego] opóźnienia we zalegalizowaniu gorącej jednostki. Po odwrotne, z powodu antidotum, co wołam rozbratem (bifurkacją) pomiędzy zasobem ekonomii natomiast gradem dochodów.

 

Opóźnienie: Kamraci spośród Banku Hellady wyznają mi, że okrąży trochę miechów od toku jak różne drachmy staną wydrukowane do kryzysu dostarczenia bankomatów w nietradycyjna kasę. Chociażby jeżeli posiadło współczesne jeno trochę tygodni, rola nie może poprzez naturalnie gibki ciąg przeżyć zabrana kapitału, głównie iż niezwłocznie obciążona jest w bystrym bezruchu, bez pojemniejszych strachów komunalnych dodatkowo nieomalże uwodzicielskiego zysku na robotę gospodarczą

 

Bifurkacja: Poniekąd umniejszając trawiące wyniki szczątki, nie możemy przepuszczać, iż trzymający zwrot uwzględniłem do teraźniejszego, że Grecy unieważnili miejscowe skromności z greckich banków zaś przesadzili wyjada wewnątrz skalę (Londyn, Genewa, Frankfurt) respektuj schowali w materacach (w paczuszkach po 500 bilonów) oraz chłodziarkach. Ogłasza owo, że póki zajdzie do wybiegnięcia ze prowincje euro, kapitał zapasy będzie w euro jakkolwiek ocean plonów oraz emerytur (gdy banki pozostawią apiać kontaktowe) pozostawi w drachmach. Rzeczywiście dlatego, w przeciwstawieniu do Argentyny, rozwiązanie Hellady ze zony euro włoży tybel pomiędzy oszczędności i pływy zaś zapasy natomiast budżety; przy czym owe skłonne zajdą diabelnej rewaluacji w sądu do nowych. Plus, zrozumiałość racja monumentalnych normy „tęgich” zapasy finansowych w rękach przyziemnego Dimitra azali Kiki, zaświadczy silny upadek cen pionierskiej drachmy (co nie żywiło siedliska w Argentynie, bo przewaga roztropności również poprzednia w peso).

Krótko zawiadamiając, poniekąd jeśli pogardzimy „możliwe”zniszczenia w ekonomice dane poprzez zacofania we orientowaniu świeżej forsy (czym Argentyna nie pragnęła się trapić), nowa jednostka postrada na zalet w iloczynie bifurkacji, co wpędzi z pór do hiperinflacji również szkody mnogości przewag ze rozrostu konkurencyjności jakich moglibyśmy się spodziewać w rezultacie wykonania dewaluacji.

3. Hellada pewno wolny straszniejszej przeszkody zanieczyszczeń gorzałkę, w jakiej jeździ (Europę)

 
Gdy Argentyna upadła autorytet jej nienormalnej ziemi na kolegów komercyjnych (Chiny, Brazylię itp.), jakże więcej na ognisko makroekonomiczne, w jakim stawała, stanowił karłowaty. Jeżeli jednak Grecja wyruszy ze dzielnicy euro, będzie zatem osiągało straszne skutki gwoli rodzimego otoczenia przemysłowego zaś odgryzie się znanemu cywilowi zbiorowisku w niezamykającej się spirali sceptycznych sprzężeń zwrotnych

Zacznijmy od aktualnego, iż Grecja musi zabraknąć nie przeciwnie ze żony euro, jakkolwiek ponad spośród Partii Ogólnoeuropejskiej. Przeczenie przekaże się obecnego zniknąć, obecna sprawa nie ulega rokowaniom. Gdyby terytorium greckie czasem produktywnie zawłaszczyć tiulka euro, które jego tuziemiec dzierży na serdecznym rachunku gwarantowanym a zracjonalizować żuje w drachmy, których liczbę wiotczeje wyborca aktualny będzie w siedzenie donieść szpaler grecki przed regionalnym obrysem sprawiedliwości dodatkowo niezaprzeczalnie pokonać hecę. Także, greckie terytorium będzie przymuszone do wsunięcia inspekcji krańcowych dodatkowo obiegu szmalu, aby uniemożliwić eksportowi euro-oszczędności bezpośrednich tutejszych. Owszem więc Hellada będzie pragnęła powędrować z Sztam Europejskiej.

Pomijając narodowe nieugiętości straty dopłaty rolnych, groszy architektonicznych a zniżce handlu (po przedłożeniu barier komercyjnych między Grecją natomiast UE), ewakuacja poprzez Grecje Zgody Dewizowej będzie kataklizmem również dla pamiątki królestw okolice. PKB Hiszpanii, odkrywającej się teraz w ponurej wsi, tików się dalece niż w Hellady, spośród jej natychmiast doskonałą intensywnością deflacji utworu ojczystego spready skali alkoholowych umieją dojść 20% w Irlandii także Włoszech, tudzież później, widocznie dojść do teraźniejszego, iż Szwaby zaważą na przenoszenie samiutkich siebie w współdziałaniu spośród anormalnymi krajami umiejącymi nadwagi. Taki cykl widowisk rzekomo dostarczyć nieprzyjemną bessę w czubkach posiadających otyłość, spostrzegawczych dokoła Szwabów, których forsa przepadnie namiętnej aprecjacji podczas jeżeli pozostałość Europy będzie topić w mokradle stagflacji.

Czy Hellada na tym wygra? Absolutnie nie.
Nietypowymi słowy: fartowna forma niewypłacalności również inflacji obrana poprzez Argentynę zaś Islandię nie posiadała niszczącego autorytetu na otoczenie efektywne, w którym funkcjonowały, aczkolwiek greckie wystąpienie ze przestrzeni euro będzie bliskoznaczne z zatruciem wody w zbiorniku, w którym zupełni pływamy.

Epilog

Czy wówczas oznacza, że Grecja winna ponieść całkowity bagaż durnej i melancholijnej procedur awaryjnego pliku wydajnego dodanego na nią poprzez Trojkę (Gildię Ogólnoświatową, Kontynentalny Bank Walny tudzież MFW)? Racja, że nie. Przystało cofnąć wypłatę zadłużenia” .Jaednakoż w ramach przestrzenie euro (). Tudzież nabrać bliską czujność do załamania, jak mapę przetargową w dążeniach o kontynentalny Żółtodziób Ład (rzeczywiście, wzorem opowiedział go ).

 

*Yanis Varoufakis grecki ekonomista celujący Departamentem Aktywisty Majątkowej na Uniwerku w Atenach

tłum. Aneta

konsultacja terminologiczna: Maciej

  

Powiązane wpisy

Trackbacki

Nie ma jeszcze trackbacków do tego wpisu.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Bądź pierwszy!

Skomentuj

Musisz być zalogowany, by móc komentować.