Wybieramy kredyt na remont mieszkania. Na jaki się zdecydować?
Zanim zastanie nas powiew chłodnego powietrza rozpoczynający kalendarzową zimę, warto wykonać ostatnie prace remontowe w domu. Dla wielu rodzin remont mieszkania to na ogół poważne nadszarpnięcie domowego budżetu, dlatego coraz częściej decydujmy się na zaciągnięcie pożyczki. Dla kogo kredyt gotówkowy, a dla kogo hipoteczny?
Poważniejsze inwestycje remontowe w mieszkaniu mogą sięgać nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych nakładu. Zdaniem ekspertów, jeśli decydujemy się na poważne prace, powinniśmy zdecydować się na kredyt hipoteczny. Dlaczego? To ile pieniędzy będziemy mogli pożyczyć z banku będzie zależało przede wszystkim od aktualnej wartości naszej nieruchomości, chociaż istotnym czynnikiem jest oczywiście zdolność kredytowa.
Warto podkreślić, że główną zaletą takiej pożyczki jest oczywiście możliwość długoterminowej spłaty oraz elastyczność rat, które możemy dostosowywać do aktualnego stanu naszych domowych finansów. Kredyt hipoteczny jest również na ogół znacznie tańszy od gotówki – to głównie ze względu na lepsze zabezpieczenie dla banku. Do księgi wieczystej dokonuje się wpisu obciążającego naszą nieruchomość, a to gwarant dla banku, że kredyt zostanie prędzej czy później spłacony.
Na dodatek – pożyczka po zastaw jest także znacznie tańsza, chociaż trzeba na nią jakiś czas poczekać. Przypomnijmy, że o kredyt hipoteczny nie mogą starać się osoby, które mają już innymi pożyczkami obciążone mieszkanie w księdze wieczystej. Niektóre banki oferują jednak powiększenie dotychczasowej kwoty, ale to opcja na ogół dla zaufanych klientów z dłuższą historią lub osób, które w większej części spłaciły już swoje poprzednie zobowiązanie.
Pożyczkę gotówkową warto przemyśleć wyłącznie kiedy potrzebujemy pieniędzy na niewielką modernizację mieszkania, a to ze względu na krótszy termin spłaty, wyższe i mało elastyczne (niekiedy niemożliwe w zmianie) raty. To jednak doskonała pozycja dla osób, które potrzebują pieniędzy na remont od ręki, bez czekania na niekiedy nawet kilkutygodniową decyzję banku – tak jak w przypadku kredytu hipotecznego.