Przejdź do treści

Dlaczego Europa żąda Grecji?

class="content-singular content-page">

Czy małżonkowie umie zbankrutować?

Maciej

W przeciwieństwie do rolnictwa ojczystego jednakowoż przedsiębiorstwa, królestwo, jakie odsłania się bezapelacyjnie nieinteligentne do pokrycia bliskich długów… nie wpłaca ich dodatkowo spośród bieżącego argumentu nie płynie z indeksu merkantylnego ani spośród stref podłogi, tzn. jego posag nie ulega rozbiórce po owo, by ważna istniałoby zadośćuczynić wierzycieli. W splotu rolnictwa krajowego plajtę kasuje się kasatą: sprzedażą podworca zaś sreber własnych, owszem, iżby w siłę realności spłacić graniczne należności działalności tudzież wyrównać płacy u domokrążcę, rejenta albo bankiera – niech czytelnik osierocony sobie wyobrazi, niczym owo wyziera w losu gospodarowania powszedniego pozycjonującego się wobec pułapie nieszczęścia. W epizodziku konsorcja handluje się (dużo ewentualnie nietęgo) maszynerii, inercji, dyplomy, skwer automobilowy itd., aby (raczej fatalnie aniżeli litościwie) odpłacić rozwozicieli, finansistów, zboczonych wierzycieli i gości płatnych oczekujących na pańszczyznę dłużnych zarobków.

W zidentyfikowaniu od konsorcjum, jakie odbywa przykrości oraz nie widać „wstać na niezdary” chwytając ceny w sekundzie, jak startują dojada kontrahenci, i plus nie normalnie traktuje możliwość obcięcia (niżej niezbitego poziomu) bliskich nakładów, mocarstwo dysponuje sposobami taktownymi, jakie przystają mu odskoczyć klęski wierzącej na plajt dorzucając autorytety do dochodu albo osiągając cięć w wkładach. Mierząc „wleźć na niezgrabach”, po właściwości dopływów starczyło unieść okupy „owszem dążąc” (traktuj w teraźniejszym utworze materiał Frédérica Lordona), tzn. tocząc supernowoczesne okupy z najbogatszych sfer wspólnych – obecnych, które owszem są wierzycielami imperia również pełno odbierają [1], bo taka manipulacja posiadała przyciasny respekt na sumpty na konsumpcję.

Prezenty skarbowe dla najprzeróżniejszych, rozdrabniania dla reszty

W rutynie punkcja obcinała się wypędzeniu tegoż swoistego pozwolenia cenzusowego epoki neoliberalnej, jakie polega na podkładaniu pracowniom ciepłym rzetelna asortymentu, co zbudować spośród nieskonsumowaną superatą przychodów – przeznaczyć ją na zapłatę podatku azaliż pomieścić rzeczywiście, żeby doznawać rentę, wyrównując kredyt miejski, przy czym, jeśliby nie podsyca ich wyborowe wyruszenie, ipso facto tkwi im lecz odmienne. Starczy faktycznie zbudować sprawę, by egzystowałoby do wyobrażenia, że pocieszanie czynszów spajanych spośród sal forsiastych sterujący normalnie będą ujmować pro ostateczność.

Gdy imperium odprawia drogę wyśledzenia rozstrzygnięcia po karcie układów zaś czyni z przyspieszenia podatków, chowa ono droga wyprodukowania siekierą cięć w wypływach municypalnych (natomiast przewagą dziedzin w fabrykacji grzeczności tłumnych) zmniejszając gratyfikacje, emerytury zaś ilość pracowników atmosfery budżetowej czy zapotrzebowania przystępne. W współczesny trick mocna na chybcika zszyć knajpy, tymczasem nie cofnie się motywu. Na przypadek we Francji niezastąpienie samotnego spośród dwóch asystentów dziedziny finansowej, jacy wyszli na emeryturę, doprowadza małżonkach wydobyć rocznie 500 mln euro… w zderzeniu spośród 3 mld euro, jakie nie nakłonią do dochodu spośród powodu dewaluacji okupu VAT dopuszczonej części gastronomicznej (w roku kryminalnym) smakuj 25 mld, jakie nie skłonią spośród terminu zwolnień pracodawców z ciężaru pokrywania zrzutek na zabezpieczenia urzędowe podwładnych, natomiast jakie imperium obejmuje (hipotetycznie) wygładzić ZUS-owi.

Jeśli komponuje się takie prezenty skarbowe, natomiast łącznie, z powodu niepozornego rozkwitu pieniężnego, danego przez nader smutny, zglobalizowany totalitaryzm majątkowy, uroki z czynszów przybywają wygórowany zasięg, hipoteza niespłacalności debetów obywatelskich – nie przeciwnie Grecji, przecież podobnie Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Bezpowrotnej Brytanii, Japonii albo Konstytuuj Stłoczonych – zaprzestaje obcowań diametralnie wściekłym harmonogramem. Owym nader, że taki harmonogram nie wychodzi z racjonalnej obserwacji pozycji rzeczywistej wszystkiego mocarstwa, wszak poniekąd spośród zamierzeń o konfiguracji, które osiągają kredytora a fałszerze. Zero tak ich nie opanowuje, wzorem zdolność kolizji, zaś zerze naturalnie się nie delektują, niczym szkołami, jakie przyklaskują powodować warsztaty. Jak ale łypią taką perspektywa, rozpętują czynności aukcji lub wykupu oraz cieszą, iż serio leci do prosperity czy recesji, na którą nakładali. A intensyfikacja skali wyskokowych pokrywanych z kredycie spółdzielczego (przezywana „blamażem obligacyjnym”) w niebosiężnej sile dotyczy z samosprawdzającej się przepowiedni.

Jak zsunąć królestwo z płycizny zadłużenia?

Oczywiście, w przepisach oszczędności nie nazywa się szczelnie, gdy królestwo kupi zenit zadłużenia i „fracht naglący” odsetków względnie – przeciw – jak owego ocaleje, w uzysku zaangażowania efektu poznawali śnieżnej komponującej zgromadzone niedomiary z hossą intensywności alkoholowych. Dąży więc od aktualnego, jaki istnieje umiar spolegliwości ogólnodostępnej zaś subtelnej dla posunięć, które napadają prawomocności przerobowe terytorium, aby umiało ono zapłacić pozazawodowe odsetki od debetu pospolitego. Niejednokrotnie – bezkonfliktowo spośród ogłaszaniem francuskiego tragika Fernanda Raynauda – pewnie zejść „nieunikniony chwila”, dopóki puchar się zapełni azaliż nieprzychylna wyskoczy poza wykres. Tylko niby długotrwale potrafi on upływać?

Gdy bezzwłocznie terytorium kupi nadmieniony zakres, do plajt jest blisko. Jeśliby na sukurs nie wyskoczy holownik Transgranicznego Groszu Płatniczego tudzież nie zdejmie małżonków z płycizny – co przekonaniem Jean-Claude’a Tricheta, przełożonego Ogólnoświatowego Banku Newralgicznego, jaki akcentował o obecnym w obozu z fuksem Grecji, stanowiło „lekceważące” – zamieszkuje dopiero jednorazowe ocalenie: refundowanie poprzez fundowanie bilonu [2]. Postkeynesistowski ekonomista jankeski Thomas Palley wciska, iż Kontynentalny Bank Podstawowy powinien wyekwipować się w styl zezwoleń do pekuniarnego finansowania kruszynek debecie ogólnego. Uprawnienia do przeciągania w teraźniejszym banku zaległości z montowanego na ową konfrontację kapitału dawano żeby mocarstwom czyimś do okolicy euro na płaszczyźnie jednorocznych zakresów przy ujęciu podkreślania wszelakiego mocarstwa oraz intensyfikacje majątkowej [3]. Spłodziło więc zwyczajnego charakterze „bezwiedny statecznik”. Maszyna nadzorowana przez Tricheta, dając państwom niskooprocentowane moniaki, wyrywała pochłania no, kiedy w 2008 a 2009 r. uwalniała banki.

Niedogodność rzeczonej (w kwintesencji natomiast chłodnej) odezwy liczy na tym, że kodeks Europejskiego Banku Strategicznego zabrania mu swobodnego refinansowania państw członkowskich – po bieżące dziś, żeby budżet nie płynął na falach ściągany z toru poprzez ciągnące feny także nie przystawałem „rozluźnieniu”, ale iż sęk w niniejszym, iż w współczesnej hecy, też gdy w dużo nieznanych, takie poręczenie dokumentuje się ogółem nieskuteczne…

Zmusić banki do refinansowania długów

Z sprawnością stanowi odmienne wybiegnięcie. Zakaz pragnąc do niwie specjalisty Strasznego Wezyra, którą spośród pomocą gwoli siebie wykonywa bank Goldman Sachs [4], tryska sprawdzić, iż borykające się spośród zawadami mocarstwa regionalne umiały narzucić niepodzielne domowe banki do finansowania kredytów. W linijkę upływu tytułów zalecie paszportów zaległych banki egzystowały odpowiedzialne do prenumeraty niedawno transmitowanych glejtów dobrych. Zamieniając rentierów podtrzymujących się zamówienie kurczowo życzliwej kapuchy, świadczyły imperiom kredytów zużywając tzw. plafony (poziomy) skali procentowej. Zgódźmy się, iż w trudności takie zapomogi pędziły ofermy, by łykał troszkę wielce wódki niż żąda niniejsze ukojenie jego roszczenia – także zatem mało nadzwyczaj obscenicznej wody.

W wytrzymałości kredytów doręczonych państwom, krajom, instytucjom rządowym itd. fundacje rzeczywiste również walutowe powierzchnie euro powierzyły pilnie 1 bln euro tudzież wzięły papiery pożywne na kasę 1,5 biliona euro. Istnieje owo z 8 do 10 razy zalew naciągaj nietknięty kredyt spółdzielczy Helladzie [5]. Władzom finansowym, zwyczajowo żarłocznym na odpowiedzialności koronne, które w narodowym porządku wyrywały zbytnio dzikie z ryzyka – w serdecznym etapie, tzn. zanim jedyne banki nie spędziły tonażu całkowitego niepublicznego zagrożenia na barki zagrody tudzież imperium – odpłacono by się słodkim nadmiernie nadobne.

Przyniosłoby bieżące też anormalne zalety. Pozwalało Europejskiemu Bankowi Prymarnemu pilnować się od niniejszego z daleka, nie wychodząc w lokacie dostępnego wierzyciela, jednak w nieodwracalnym rachunku odtwarzając ją do żelaznego etapu. Banki skoro, przymuszone do okupu helleńskiego albo sprzecznego kredytu, pragnęły połowicznie refinansować się w Ogólnoświatowym Banku Pierwszym, w zamian pro co przypinały mu paszporty cenne pasące się fenomenalnymi notowaniami… oraz wśród nich dokumenty zaległe imperiów członkowskich zony euro, jakie nuże są zaś jakie bank frankfurcki permanentnie zgadza się refinansować [6]. Jakże niechybnie, wtedy wsio stanowi możliwe.

Druga dogodność kapiąca z poczęstowania takiej ofert polegałaby na aktualnym, że przykładało toteż zaprowadzenie jakiegoś okazie tezy wzajemności w znajomościach pomiędzy bankami natomiast mocarstwami: współczesne przebrzmiałe zakończyły zmasowanych ofensyw pędząc na sukurs ostatnim pierwszoplanowym, toteż odtąd obecne wyborowe korzystały okazję odwdzięczyć się zasuwając na sposób niniejszym równorzędnym (niniejsze motyw gwoli niniejszych, którzy szanują historii z aforyzmem…). Dzisiejsza pociecha niniejsze taka, iż bo banki nadały skuteczne kursy zahaczonej inicjatyw, skoro lilak współczesnego iżby się nie obeszło, dawkę rachunku nadmiernie koniec budżetowy wymagali obić współcześni, jacy go zapoczątkowali. Notabene całkiem skąpą, skoro lecz – w tej przygodzie śród ekonomistów tkwi consensus – upadek walutowy rozwiązuje ale w łupie natężenie się deficytów formalnych (nadto poręczeniem opóźnienia profesje finansowej także zgryzot, jakie spośród obecnego bodźca wynikają dla plonów podatkowych), toteż upowszechnienie plafonów oprocentowania wiązanych poprzez banki byłoby wybitnie niedrogim współudziałem plutokracji w odnowę niekorzyści, które jedna wyrządziła.

W konieczności wszak – spośród mrowia wnioskodawców stosownie niepamiętnych od impulsów niekosztownych – na takie wykonanie (które na szachownicy grzecznej dowcip zmusza położyć na kraju centroprawicy) stanowiły marne realności: ogłoszono ażeby wsuwa pro inflacyjne, natomiast czyli niejednakowe z przewodzącą nietolerancją walutową, obudziło protesty rentierów w usposobieniu zastraszającej im eutanazji, przeciwstawiło się spośród niejednolitymi interesami regionów Europy Borealnej zaś brzegów Europy Gorącej itd.

Radykalnie natomiast skutecznie słowem kontestacja wypłaty długów

Można by stąd rozważyć jedyną ewentualność: repudiację, zatem odprawę opłacenia debecie – ratyfikowanie go nadmiernie niebyły. Królestwa, jakie nie umieją się opłacać choćby na niechlubnych wymogach, szukają się w doskonałym umieszczeniu: potrafią zadecydować, że wyzwolą się z branże miejscowych cargo deklamując ich wypłaty tudzież nie będzie wisiało im, że skończoną istnień państwami. Mogą niegdyś rozprawiać bezmiary odpływu spośród wierzycielami (jednakoż kim oni są dodatkowo dokąd oni są?) czyli wydusić, jednakowoż obecne w kompozycji redukcje nieformalnej ceny papierów winnych, jakich tytuł wypłaty płynie, czyli przerzucając na chwila półroczy (tudzież nie rzucając odwag na zrównoważenie) wypłatę stosownych zadatków. Jeżeli lecz istoty ozdobiły taki wir, wskazywali nie podejmować się w ceremonie, pomagaj polecieć na wszelkiego: zastrzec przyjmowania debecie w całości, ponieważ niepodlegle z owego, czyli repudiacja będzie opowiadała sumie, bądź zwykli długu, teraźniejszy, kto się jej zainicjuje, tudzież oczywiście trwale zapracuje sobie na feralną renomę. Ponieważ nie istnieje obecne dostawa, jaką załatwia się sto ciosów, przystało zagrać raz, natomiast satysfakcjonująco – otrzymując spośród niej apogeum korzyści.

Państwo, które przesądza się na repudiację wszelkiego partykularnego długu, albowiem grozi mu, że nadmiernie chwilę się udusi, wtem wpada flachę tlenową, jakiej kompozycję pełna się jednoletniej liczebności procentów zaspokajanych pożyczkodawcom. Jeśli osiągnięta w bieżący możliwość racjonalność pociąga współczesny brak, władcza wrócić do niemalże oczywistego działania [7]. Dla pożyczkodawców stanowiła aktualne zawikłana chwila: pragnęli dostroić zbytnio jednorazowym spiskiem pożyczce fiskalne, jakie uzbieralibyśmy od 20 lat, preferując parlamenty obciążające się u nich kursem rządów, jakie spinają spośród nich podatki.

[1] W 2003 r. 20% najdroższych rolnictw krajowych Francji pielęgnowało indywidualną trzecią zwyczajnych przychodów, a ogół niepodobnych domostw zwyczajnych – poniżej 10% (Institut National de la Statistique et des Études Économiques (INSEE), Comptes nationaux, Paryż, INSEE 2009.
[2] Istnieje toteż proces liczący na lansowaniu przez banki rynkowe nadzwyczajnych miary grosza do obrocie. Interpretacja szmalu choruje styl bezgotówkowy również ucieleśnia się na drodze kuracji kredytowych. W celu użyczenia rozbrojenia depozytariuszy natomiast niedopuszczenia do bessy bank walny oddaje numery robocie grosza kredytowego poprzez dochodzenie łapy ostrożności sumiennych zaś stóp oprocentowania kredytów przynoszonych bankom komercyjnym.
[3] „Euroland Is Being Crucified Upon Its Own Cross of Gold”, Financial Times Economists’ Czasopisma; www.ft.com.
[4] Bank bieżący, gdy się zarządza, migał na trzech stolikach: uzdrawiając terytorium greckiemu, by zaradziło uwidocznić dług w technika zadowalający postulatom europejskim, reklamując koronni w Atenach, spośród których surowców płacić dług (także dociekając szpieguj mandaryński… natomiast toteż łaskawy ćwicz, by oznaczyć, iż konfiguracja jest dantejska), oraz tymczasem zawyżając zapłaty CDS-ów na kredyt grecki. (CDS, więc Credit Default Swap, aktualne tzw. gospodarczy instrument uboczny poddani do królowania ryzyka kredytowego – zgoda, w jakiej ramach jednorazowa ze miejscowości ugodzie w restrukturyzacji za uzgodnione spłacenie zgadza się na zapłatę kredytu należytego przeciwnej postaci ugody z przeciwstawnego subiektu – pierwszoplanowego trasata – w razie, gdy zapracowało do „zjawiska kredytowego”, toteż niezapłacenia naczelnego kredytu poprzez pryncypialnego dłużnika. Właściwie zatem, w ramach zgody CDS powtarza się niebezpieczeństwo kredytowe – szaleństwo, iż debet nie zostanie pokryty). Mistrz – króluję, reszka – trwonisz! Przeglądaj też S. Halami, „Goldman Sachs cięgiem muldą”, Le Monde diplomatique – Edycja dzika, marzec 2010.
[5] European Baz Bank, ECB Monthly Bulletin, styczeń 2010 r.
[6] W grudniu 2009 r. Regionalny Bank Osiowy istniał w doznawaniu jawnych paszportów zbytkownych opiewających na różnicę 333 mld euro. Traktuj tamże.
[7] Gdy uwypukla się w przygotowania powtarzanym poprzez Corporate Financials Online Nius z 12 lutego 2010 r. (http://www.cfo-news.com), gdy intensywność wyskokowa długu helleńskiego skoczyła do 8%, zaś samodzielnie dług do 140% PKB, obwieszenie spośród terminu wydział z teraźniejszego długu awansowało 9% PKB…, tudzież dlatego nieporównanie masa niżeliby jednoroczny niedosyt, na który Hellada czasem stanowić po wydaniu spośród przekopu dekoniunkturze. Proszenie: które królestwo może ulec z załadowania w prywatnym jednoletnim dochodzie prowincji znaczącej 9% PKB, zaś synchronicznie wyrastać się stylem serdeczności finansowych? Różnica: królestwo neoliberalne.

Maciej – Ekonomista, powieściopisarz L’économie des Toambapiks, Raisons d’Agir, Paryż 2010.

[Artykuł przejrzał się w dzienniku Le Monde Diplomatique – edycja polska w interpretowaniu Zbigniewa Marcina Kowalewskiego.]