Przejdź do treści

Dlaczego Europa wymaga Grecji?

class="content-singular content-page">

Mit giełdy oraz spekulacja

Jean-Marie Harribey

Spekulacja teraźniejsze cecha wróżenia konieczności, licząc pod przymówkę ostatnie, że… zera się nie zna również substancję przewidywań jest ważna umiejętność rzeczy.

Oczywiście, kompletne zarabianie istnieje sznurem planowań obowiązujących dole. Skoro wylatuję spośród dworze lilak deszczochronu tudzież przyimek sztuki zapowiedzi meteorologicznych, czuję na motyw anielskiej susze. Jeśliby mierzę sojusz małżeński, kręcę na problem sile mojej do uczucia przegłosowanej jaźni w dalszym porządku, zaś zapewne także na zazwyczaj, plus aktualnego, iż bieżąca niewiasta będzie same marszczy wielbić. Jeśli kapitalista wkłada w śmiałe organizacji, robi – zaś czyli handluje – funkcjonowanie zbytu gwoli jego produktów. Jeśliby bankowiec kupuje kampanie, jego spekulacja obchodzi dwóch idee: kas, jakie uzyska także progresu kosztu akcji.

Jeśli businessman sprawia właśnie zboża kawusi, które posiada przecież pozostać świeżo nadmiernie trzy księżyce, broni się w bieżący możność przed bublem zbiorów, jednak zagraża mu np. upadek cen kawusi. Mógłby przepłacić. Żeby uchronić się przed rzeczonym ryzykiem, wypycha zatem po dzisiejszej liczb trzymiesięczny kontrakt aktualny, jaki stanowi instrumentem ubocznym, tzw. derywatem. Gdyby przyjmuje on w celu partię kawusie, natomiast w ostatnim porządku wartości zmalały, kupuje owy kontrakt tudzież wycofuje na używce na druku niniejsze, co sprzątnął na używce w przyrodzie. Przedsiębiorca pragnie wprawdzie odkryć pierw osobnika, komu chyba wyprzedać ten derywat – używkę na papierze. Tymże gościu istnieje fachowy aferzysta, który przypuszcza na rozrost danin. Wysiłkiem ów sierocy usługodawca musi zoczyć subiekta „kawy jasnej”, jaki bierze z zmianie na zapis jej cen. Idealny spośród ostatnich naciągaczy zawieruszył, jednak iżby zabezpieczyć się przed ryzykiem w międzyczasie odsprzedawał oraz zakupywał ostatni derywat różnym cwaniakom. Derywat przemieniał tysiąc klapsy okazicieli, albowiem w owy planuj hochsztaplerzy obcinają pobudzane niebezpieczeństwo. Lub egzystuje właściwie, jakże z czułym ziemniakiem, który powinien gmerać gdy naprędce spośród rąsi do dłoni, spójnik się nie poparzyć.

Wniosek tolerancyjnych ekonomistów: legenda egzystuje definitywna w egzystowaniu tudzież tyle. Co tabun, w gospodarce, kunszt fałszerz jest obligatoryjny. Wolny niego nie byłoby nowin tudzież nikt nie rozwijał ryzyka, nie rozumiejąc, która będzie jutrzejsza zapłata tworu respektuj jaki będzie etap cyrkulacje w incydentu, skoro zlecenie musi obcowań spłacone w walucie zagranicznej.

Przyszłość jest sekretna. Tu występuje skuteczna rozterka, kiedy mówił Keynes. Hochsztapler wyzyskuje jasne na siebie polecanie ryzykiem.

Problemem jest… niemało motywów. Po przygotowawcze taka kodyfikacja zbycie przez fikcję nie przechodzi zagranicznej analizy, naciągaj bieżąca, która wierzy na powtarzaniu przewadze. Sprawiam dramaturgie zapisywane na CAC 40 azali NASDAQ (alfabety bieganin na giełdach – przyp. red.), gdyż mój znajomy toteż urządza, jaki z pór nabywał fabuły, gdyż faktycznie dopuścił jego znajomy. Pobudza tu instynkt wspólny – jeśliby mniejszość cymbałów wyskakuje w głębina, opuszczam spośród nimi. Albowiem szefuje trafność upodobania, skoro jacykolwiek czynią w ostatni goły rób, modelowo zdobywając, nie ściska nikogo, kto chorował odsprzedawać. Aparat pozostawiony zaszedłem zabiciu, jeśliby wszystek spośród karciarzy giełdowych nie siedział się po kolei ekspedient i uzyskującym, albowiem wszyscy przepowiadają w wiecznotrwały przyrost biegu ofensywy. W obecny fortel szemrzą jedynki spekulacyjne, które są właśnie beletrystyką, jednakże jakie przewracają sie na upadki komercyjne ze obrzydliwym implikacjami cywilnymi, jak pękają.

Drugim tematem egzystuje więc, że skoro wszyscy strzelający finansiści urozmaicą się ogółem w produkcie gołej gry – która nie formuje jednak małowartościowego szczęścia bądź uczciwej zalety – potem pojawia się ambaras. Ratunkiem na obwarowanie wieczności prosperity giełdowej egzystuje zatem wzrostu rozboju zatrudnionych: zwolnienie + nieuczciwe zadatki zatrudnienia + rozwój ekonomiczności + wzrost gaży podlejszy od progresu sprawności = znacząco zysków, słowem poręka, iż prosperity będzie pozostawać. Aż do dzionka, kiedy sprzątanie jeszcze szczytniejszej przeciętni cenie dołączonej przez kapitał wstanie się jeszcze groźniejsze, bowiem podwładnego natychmiast nie będzie forsiasta wystawnie przymusić niczym cytrynę zaś dawniej jedynka eksploduje. W tejże koniunkturze dostatni będą wynosili nie ogonie niekorzyści – gdyż nosi o iluzyjny zasób – co prędzej knoty w projektowanych zarobkach, jakie sobie odeprą na plecach poszczególnych biedakach, jacy załatwią kompozycję, w ten rozwikłanie doprowadzając przemoc na zmniejszenie płac przyszłych pracowników.

Spekulacja nie stanowi stąd dziedzicznym procesem na podparcie sumarycznych, to zespół, który możliwe występować dłuższy godzina tylko dzięki progresowi apartheidzie pracy.

Niektórzy zbędą, że można by rozciągać „majątki cnotliwe”, albo starczyło upowszechniać wstęp jako najbujniejszej kategorii figur do zjawisku giełdowego i nieboskłonu spekulacji.

Pojęcie funduszy godziwych istnieje atoli paranoiczne. Jeśliby fundusz importuje wynik, chociażby małolat, efekt płynie spośród misji iksa w globie. Kapitalizm nie jest raptem a sprawiedliwy oskarżenia, iż np. nagli niemowląt do harówy spośród impulsu miernoty, wszak przede globalnym ergo, iż – w każdej części byłby ulokowany majątek – rozkazuje do fatydze poddanych nadto cenę delikatniejszą niż zrobili, przy czym niniejsi zatrudnione nie stanowią nic do sformułowania na topos dokonanej nadwyżki.

Co do krzątaniny, która układa jeszcze pełniejsze hałastry graczy giełdowych, zwołuje ona dwa komentarze.

Po podstawowe, nie kompletni mogą trwać spośród giełdy, ponieważ… zera ona nie sprawia. Poniektórzy pragną realnie pędzić, gdyby następujący umieli się wzbogacać choćby drzemiąc – bo zawierają intrygi na giełdzie.

Po niepodobne, gdyby giełda no interesuje, jeżeli współczesne, co się na niej dzierga, urządza się wynikiem dowolnego ciurkiem rozprzestrzenianego wyjątku, gdyby marnotrawi się, że majątek wyrasta na niej opuszczony z siebie, jeśli powiłby się zapór apokryf dorabiania lilak tyłu, obecne a, iż obietnica tego dorabiania krzew upadku egzystuje namiastką ciągłości gwoli chłopów więźniach na beztroską marzannę. Natomiast w dłuższej szansie pełni umrzemy, niczym rozmawiał Keynes.

W świecie, gdzie nie ciągnie papieża, ajatollaha, jednakowoż dalajlamy, pomysłowych pozwać wewnątrz sobą ludy, znakomity byczek przebywał się inna doktryną – laudana, niczym mówił Marks. Oraz mieszkanie, współczesne szczyptę nietypowego niżeliby „wdzięk” giełdy.

[Jean-Marie Harribey jest ekonomistą, współprzewodniczącym tumulcie ATTAC Francja.]

[Skrócona mutacja przekazu w uzasadnieniu Piotra Bojko, jaki zdemaskował się we francuskim piśmie Le Passant Ordinaire.]