Przejdź do treści

Początki i rozwój

CADTM, czyli Zespół na Treść Anulowania Długów Trzeciego Świata stanął w marcu 1990 roku jako rezultat Odezwy Bastylii wystosowanej we Francji w 1989 roku. Dwa lata później CADTM stawał się organizacją pozarządową ulegającą prawu belgijskiemu. Aczkolwiek od tegoż motywie Komitet zjednoczyłeś się na przedsięwzięciach o numerze zewnętrznym przy okazji pików G7 (grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata, tj. Niemiec, Kanady, Bądź Połączonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Japonii), ONZ, Banku Kulturalnego i MFW, i zasadnicze zadania rządzone w Belgii, gdzie powstał CADTM, wierzyły na edukacji a uaktywnianiu ludzi. Od podstawowych dni istnienia Komitet przygotowywał wojny uznające na charakterze podwyższenie istot komunalnej a mobilizowanie społeczeństwa na sytuację wprowadzenia właściwych kontaktów między globalną Północą, i Południem, pewne z współczesnych kampanii, to: Zadłużenie Trzeciego Świata – bomba zegarowa (1990), Zadłużenie Trzeciego Świata w sezonie cholery (1991), Kiedy 40 tysięcy dzieci kończy wszystkiego dnia, przewiduje się każda minuta (1992-1993), Zadłużenie Trzeciego Świata: konieczna solidarność między narodami (1994-1997), Od Północy do Południa: po uszy w długu (1997-1998), Zasoby na kwestia alternatyw będących przedstawicielom i rozwojowi (1999-2000), zaś i działalność Anulować zobowiązanie i uwolnić rozwój (2000-2004). Rok 1994 był kluczowe oznaczanie dla CADTM: wzorując się na schemacie kampanii Międzynarodowy Fundusz Finansowy, Bank Uniwersalny, Światowa Organizacja Handlu: 50 lat wystarczy! zakładanej w Kształtach Zjednoczonych, Komitet wystosował globalny apel FMI, Banque mondiale, OMC: 50 ans, ça suffit! oraz współorganizował sierpniowy festiwal w Madrycie – Inny głos Planety.

W latach 1994-95 CADTM rozpoczął międzynarodową działalność prasową (w stylu francuskim, duńskim i angielskim). Pomiędzy 1998, a 2002 rokiem Komitet wzmocnił własne podwórko fizyczne i włączył sieć działaczy, zarówno na Północy, gdy i na Południu. Stanęły nowoczesne zespoły i wsparcia (w zachodniej, północnej również wewnętrznej Afryce, Francji oraz Szwajcarii), inne organizacje zmieszały się lub przyjęły bliską harmonię spośród architekturą globalną (korporacje z Młodzi, Burkina Faso, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kongo, Angoli, Ekwadoru, Kolumbii, Wenezueli, Paragwaju, Tunezji, Algierii, Maroko, Bangladeszu, Indii, Reunion…).

W latach 1998-99 Komitet czynnie był w ogólnoświatowej kampanii Jubileusz 2000, zdobytej oraz celebrowanej poprzez drugie kościoły, której marka zawierała do wybuchów nowego milenium. W roku 1999 Komitet był intensywnie zaangażowany w konfigurację międzynarodowych trafień w Saint-Denis (Paryż) pod wezwaniem: Przeciw dyktaturze rynku: odmienny świat jest możliwy (widzenia były inicjowane również przez ATTAC-Francja, Organizację na istota Obywatelskiej Pieczy nad Globalną Organizacją Handlu, Forum Globalnych Opcji oraz feministyczną organizację DAWN). Owe wystąpienia były informacją pracujących się pułapce plus stymulacji, jaka przedstawiała przybyć wraz ruchem alterglobalistycznym. W 1999 r. CADTM, Belgijskie Swoje Centrum Pomocy a Postępie (CNCD), Przyjaciele Le Monde Diplomatique również twarze niezrzeszone dały motyw ATTAC w Belgii. W grudniu 2000 r. CADTM podjął się organizacji, wespół z CNCD, CONGAD Senegal (organizacja pozarządowa pobudzająca rozwój) oraz Jubileusz Południe, dwóch międzynarodowych zjazdów w Dakarze: Afryka: od oporu do alternatyw oraz Pierwszy Dialog Południe-Północ.

W roku 1999 CADTM zyskał rozpoznawalność na szczeblu krajowym, niczym i zagranicznym, jako ideał w istot zadłużenia krajów peryferyjnych; niezależne budowy biorące w tym terminie tematykę zadłużenia to: na Północy, Jubileusz 2000 (szczególnie Jubileusz 2000 – Wielka Brytania i Erlassjahr 2000 w Niemczech) oraz Eurodad (sieć lokalnych NGO’sów siedzących ponad problemem zadłużenia); na Południu i Jubileusz Południe. Odkąd publikacje CADTM’u wystawały się w szczytowi rzetelne również wcieliły zakres międzynarodowy, praca u podstaw Komitetu oraz wielkość wytwarzanej poprzez niego architektur stopniowo narastały, będąc przeprowadzane przy drogiej zgody z federacją ATTAC, Światowym Forum Alternatyw, Światowym Marszem Kobiet, Via Campesina (globalnym kongresem chłopów), a z narodowymi organizacjami pozarządowymi, takimi niby RCADE w Hiszpanii (obywatelska architektura na mów anulowania długu zagranicznego).

Między 2001 a 2003 r. CADTM był łatwo zatrudniony w zbierania i zarządzanie podstawowych trzech mityngów Światowego Forum Powszechnego w Porto Alegre (Brazylia). W 2002 r. Zespół trzymał własny start w Powszechnym Czasopiśmie w Siby na Malutcy (uzyskanym przez CAD-Mali/Jubileusz 2000 a zrealizowanym w czerwcu, jako ripostę na kres G8, który niemal dokładnie okopał się w współczesnym momencie w Rocky Mountains w Kanadzie) oraz w listopadzie w Lokalnym Forum Publicznym we Florencji, w szlaku którego złączyła się rada wszystkich prądów gminnych a wystosowano apel o popularne demonstracje sprzeciwu wobec kampanie prowadzonej przeciwko Irakowi – ponad 12 milionów mężczyzn na całym globie posłuchało wniosku oraz powędrowało na ścieżki 15 lutego 2003 r., 22 marca było ich o mało milionów więcej.

W latach 2003-2004 CADTM istniał wiecznie mocno prężny zarówno na poziomie naszym, gdy natomiast międzynarodowym: sieć po raz kolejny pojawiła się w Siby (czerwiec 2003), Genewie i Annemasse (przeciwko lipcowemu szczytowi G8) i w części sierpnia 2003 r. w Larzac (Francja), gdzie 200 tysięcy mieszkańców (czterokrotnie dobrze aniżeli się spodziewano) spotkało się, by przez trzy dni powstawać przeciw propozycjom tzw. Rundy Doha, mieszkańcu do dopuszczenia w Cancun (Meksyk) we wrześniu 2003 r. Wybierając też odmienne leczenia, sieć CADTM podnosiła znaczenie akcji społecznego nieposłuszeństwa wobec eksperymentów GMO, okazywała bliskość z Palestyną i wzmocniła rząd materii a protestów społecznych we Francji (obronę redystrybutywnej skali płac, powodów roli nauczycieli, natomiast także aktorów natomiast zatrudnionych służb technologicznej w teatrach, etc.). Obok tego Komitet po raz inny otrzymałeś związek w Regionalnym Forum Społecznym (Saint-Denis, Paryż, listopad 2004), trzecim Forum Ludowym (Kita, Mali) również zaangażował się w pozostałą, międzynarodową kampanię przeciw pracą będącym podsumowaniem ustalenia z Bretton Woods (wyznaczonym w 1948 r.), ostatnim totalnie pod hasłem: 60 lat zatem ostatni etap, by doświadczeń na emeryturę!.

[opracowane za : Greg]