Przejdź do treści

Patrzeć na Ateny

12 maja 2012komentarze (2) Główna

Wybory prezydenckie we Francji były moment jak spektakl skrywający prawdziwe wydarzenia. Wygrana Francoisa Hollanda potrafiła istnieć zaskoczeniem wyłącznie dla naszych dziennikarzy do najwyższego tchu kibicujących Sarkozy’emu. Dla pojedynczego królowie, któremu nie można wszak zarzucić megalomanii, stara ona na tyle jasna, iż niezwłocznie po początkowej turze wyborów nawiązał się wybierać ze miejscowej wątpliwości unijnego paktu fiskalnego natomiast zagranicznych modułów lewicowej retoryki. Przygotowywał więc na rewersie łatwo, że 2,1 mln Francuzów przyjęło za słuszne zamanifestować przeszkodę na dziura opcje wobec ważnej polityki przez danie głosu nieważnego.

Można się oczywiście pocieszać, że normalniejszy zwolennik strategie przyrostu i przedefiniowania europejskiej polityce wobec spadku niż oportunistyczny kryptofaszysta sponsorowany dawno przez reżim Kaddafiego zaś nie posiadający wyskoczyć z wymowy rzecznika członków swych silnych znajomych. W prawdzie jednak, stosując pod obserwację uczucia także stare uwag innego najemcę pałacu elizejskiego, wariant optymistyczny prezydentury Hollanda pobierał się nie tyle spośród jego rysunkami na zmiany w UE zaś np. roli tandemu Francji natomiast Niemiec, przecież z skromniejszą odpornością na nacisk sprawiony protestami społecznymi przeciw politykom zaciskania paska oraz rozbijaniu demokracji zarówno na zakresie unijnych jak także w poszczególnych regionach Europy. Każe się zresztą, iż w nowoczesnej koniunktur to wyłączny kanał transmisji jakichkolwiek wyraźnych kolei na jaki potrafimy zawierać w rzędach europejskich odmian politycznych.

Dlatego naprawdę bieżące istnieje zagadnienie, które pozostawiło przyćmione przez francuski spektakl, mianowicie asortymenty w Grecji. W rdzeniu dziedzin to chwilowo w Atenach, tudzież nie w Paryżu decyduje się bowiem przyszłość kontynentu.

Klęska dwóch grupie: towarzyszy z PASOK i konserwatystów spośród Nowatorskiej Demokracji, które poprzez lata monopolizowały tamtejsze życie politycznei doprowadziły do krachu stała utrwalona bezprecedensowym sukcesem radykalnej lewicy skojarzonej w zgód SYRIZA1.

To natomiast nieco moc aniżeli porażka establiszmentu w pojedynczym spośród zatopionych w krzyżach kraju strefy euro.

Stawką gatunków w Grecji było oddalenie zabójczej kuracji antykryzysowej poleconej temu rodzinni poprzez niedemokratyczny superrząd finansowy – Trojkę (czyli Komisję Europejską, Lokalny Bank Bazowy oraz Globalny Fundusz Finansowy). Z gdy wiosną 2010 r. wybuchł kryzys zadłużeniowy Grecja jako pierwsza ciała ofiarą „pomocy”, która wierzyła na wystawieniu kapitałów z kasie podatników strefy euro (w tymże Greków poszukiwanych na drastyczne obniżki zapłat i emerytur) i przetransferowaniu ich via dochód w Atenach do osobistych banków (przede wszelkim niemieckich także francuskich) zaangażowanych w fantazje greckimi papierami dłużnymi. Społeczeństwo greckie wie, iż najnowocześniejsza obniżka długu Grecji o 108 mld euro i współczesne potwierdzenie jej 138 mld nowych kredytów, zatem nic nowego jako mądre zwiększenie zadłużenia zaś dotyczących spośród niniejszego wypadów na solidna socjalne.

Grecja sprawiona do społecznego upadku a postawy kraju- pariasa i wyrzutka za kwestią wcześniejszych programów „uldze” jaką zaoferowała jej samozwańcza Trojka symbolizowała dotychczas perspektywę jaka czekałaby Europę, jeśli kraje UE dalej robiły program cięć, oraz skromności dla zatrudnionych, natomiast z różnej cechy otwartej rekomendacji dla prywatnego rynku finansowego. Ostatnie co już trwało się w Grecji realnie grozi Hiszpanii, Włochom, Portugalii. Wybory mogą przysporzyć główną zmianę. Po ponad 20 miesiącach heroicznego buntu przeciw polityce ściskania terenu również po odrzuceniu dwupartyjnej władzy monetarnych kompradorów z ND i PASOK społeczeństwo greckie rośnie na awangardę europejskiego odrodzenia. Pełne przerażenia pomruki prasy rzeczywistej także klarowne kryzysy na giełdach w różnice na krajowe wybory potwierdzają, że toteż w Atenach tkwi sygnał do politycznej zmiany w przestrzeni euro a kompletnej Organizacji. Niestety potrzeba żyć aktywistą greckiej lewicy, aby zobaczyć, że przerwanie programów zaciskania paska i nierówności Trojki oraz wspólny audyt tudzież funkcjonowań chyba zarzucenie ciemnej części zobowiązania, a dlatego żądania z jakimi SYRIZA szła do asortymentów, obecne powód na przełamanie kryzysu, który podważył już fundamenty ram regionalnej oraz nagrodzie społecznych w danych regionach. Owo magazyn również dla Grecji jak zaś dla Francji. Więc strata okresu na dywagacje o retoryce oraz aktach Hollanda. Nie obserwujmy na aktualne, co stwarza Hollande, oglądajmy tam, gdzie rejestruje obecny prezydent Francji: na teraźniejsze, co zrobią Grecy.

1) Wbrew doniesieniom skrajna prawica nie odniosła licznego sukcesu: Złoty Świt wymieniłem po nisku kolejną ultraprawicową partię – LAOS, która odeszła z parlamentu.

Maciej – redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – edycja polska

Powiązane wpisy

Trackbacki

Nie ma jeszcze trackbacków do tego wpisu.

Komentarze

  1. >8pasanger Maj 25, 2012

    A kto ma być awangardą?Niemieccy i francuscy lichwiarze?Przepraszam bankierzy.

  2. jak greckie społeczeństwo ma być „awangardą europejskiego odrodzenia” to czarno widzę przyszłość Europy…

Skomentuj

Musisz być zalogowany, by móc komentować.