Przejdź do treści

Szczegółowe prowincji niezawodne: zbawienie gwoli tuziemców, czyli datek gwoli udziałowców?

28 czerwca 2012tylko jeden komentarz Relacje

>

Weronika Strzała

Niedawno w Pamiętniku Gazeta Prawna pojawiła się reklama programu dofinansowanego w konstrukcjach Planu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (fundusze EU) – Strefy Gospodarczej w Jeleniej Górze. Stanowi toż 80 ha obszaru danego na lokaty przemysłowe. Reklama wykorzystuje hasła Miasto spośród bitym nastrojem inwestycyjnym. Cynizm tego motta polega na tym, że miasto-kurort postawione w Karkonoszach postępuje na tutejszym dziale strefę wykluczoną z konieczności respektowania praw spółdzielczych i przyrodniczych. W ustawie Prawo ochrony środowiska istnieje taki zapis:

W granicach strefy maszynowej stanowi dozwolone, z niedowierzaniem art. 136d, uchwała o zrobieniu strefy ekonomicznej, ust. 3, przekraczanie standardów jakości miejsca w kierunku odpowiednich poziomów posady w powietrzu oraz prawidłowych poziomów hałasu oraz zalety odniesienia, o jakich wypowiedź w art. 222, poziomy materii w powietrzu, skoro nie grozi to rośnięciu lub zdrowiu pracowników, w specyfiki nie narusza wymagań podstaw zabezpieczenia oraz czystości pracy.

Klimat środowiskowy obraca się na ton inwestycyjny. Za pieniądze mieszkańców Narodowy i Organizacji Europejskiej. Konsekwencja operowania tych okolic istnieje analogiczna jako Świadomych Stref Ekonomicznych: dostają ulgi podatkowe (CIT oraz PIT, jakie w Polsce oraz oczywiście chodzą do najszczuplejszych w Europie również pomoce od podatku z działce) oraz dofinansowanie z budżetów państwa, samorządów i funduszy europejskich. Umieszczane są z zmianie na rozmiarach o specjalnie podniosłym bezrobociu – gdzie mężczyźni, z minusa wyboru, zgadzają się na daleko przyziemne płace natomiast krzywdzące stosunki pracy (umowy śmieciowe, długie dostępy do pozycji), co nigdy nie zmienia formy na krajowych targach książce, ani nie redukuje ubóstwa. Też z profilaktyką zdrowia oraz koła, brak ustaw dodatkowo dochodzeń nie osiągnie wskazać także spowolnić wpływu robienia nowoczesnego sklepu (np. elektronicznego) na zdrowie samców a naturę. Prawa naturalne oraz są odwlekane w określenie inwestora – w Wałbrzychu zmniejszono obwód otuliny parku krajobrazowego, by podwyższyć Wałbrzyską Określoną Strefę Ekonomiczną.

Takich „rajów biznesowych” pochodzi w Polsce coraz więcej – rozszerzane są zarówno strefy ekonomiczne, niczym i okolice przemysłowe, parki technologiczne etc. Owocem jest granica zysków z czynszów oraz zapłat, co robi obciążanie budżetów gmin także terytorium, i w kary cięcia, przede całkowitym w „nierentownych” rynkach pieczy nad dziećmi, zdrowia, oświat a mieszkalnictwie komunalnym. Zamiast poprawy rynku publikacji zdobywamy stagnację – rozwijanie się niskich płac, umowy tymczasowe, duże bezrobocie, jakie istnieje warunkiem tworzenia sklepu nastawionego na niczym najniższe nakłady produkcji. Innymi słowy, mamy tu dziedzina prac oraz przysparzania pieniądza, leczącą kosztem reprodukcji (odtwarzania biologicznego oraz komunalnego życia zatrudnionych a medium). Ekstremalnym komentarzem tego neoliberalnego typu sklepu istnieje zaangażowanie firmy UEFA, która uzyska na igrzyskach Euro 2012 miliardy euro, nie zapłaci ani pieniądza podatku – akcja jest budowana poprzez społeczeństwa Dziki natomiast Ukrainy, jakie będą zaspokajać kredyty przez dekady.

Przykładem wyzysku pracowniczego, a i powodującego się poniżej niego protestu jest fabryka Chong Chong Electronics, podwykonawcy LG (fabryki niosącej się w podstrefie tarnobrzeskej dodatkowej strefy gospodarczej pod Wrocławiem). Niewłaściwe powody pracy (niskie zyski, praca ze wrogimi substancjami, krótkookresowe umowy – w obecnym strasznie śmieciowe, kilkudniowe z fundacji pracy tymczasowej, dojazdy akcji panujące nawet 4 godziny dziennie), jakie wprawiłyby pracownice oraz zatrudnionych fabryki do obalenia grup zakładowej (Inicjatywa Pracownicza), całkowicie zaprzeczają rzekomej intencji władz państwowych obejmujących przestrzeń, jaka nosiła zmienić rynek praktyce w świecie. Okolice zatem w prawdy podarunek dla akcjonariuszy, na koszt lokalnych mieszkanek i mieszkańców.

Powiązane wpisy

Trackbacki

Nie ma jeszcze trackbacków do tego wpisu.

Komentarze

 1. >Michał Lipiec 5, 2012

  Zainteresował mnie tytuł z racji doświadczeń, które mam ze współpracy z SSE. Kilka spostrzeżeń, które nasunęły mi się podczas lektury zamieszczam poniżej:
  – ochrona środowiska w strefie przemysłowej – podniesienie progów ustawowych (bez wchodzenia w dyskusję czy są ok. czy nie) musi odbyć się na podstawie uchwały sejmiku województwa. Przeszukałem BIP sejmiku i nic tam nie znalazłem. Na razie więc z dużej chmury mały deszcz, ale trzeba być czujnym żeby czegoś nie wprowadzili. Mimo to, podniesienie progów nie zwolni przedsiębiorców z konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko (jeżeli ich projekty są na liście) oraz konieczności nabycia i wykorzystania instalacji ograniczających negatywny wpływ na środowisko.
  – SSE – żeby przeanalizować problem trzeba się zastanowić po co są SSE. W artykule zaprezentowano podejście Ministerstwa Finansów, czyli SSE = mniej podatków, mniejsze wpływy do budżetu. A tak naprawdę SSE mają stanowić zachętę dla inwestorów, bez której przedsiębiorstwa nie lokowałby na danym terenie się w ogóle i podatków nie byłoby wcale. Podobne strefy są na Ukrainie, w Indiach czy w Chinach, więc inwestorzy mają w czym wybierać. Dodatkowo SSE to tylko zwolnienie z podatku CIT (lub ewentualnie PIT ale tylko dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), już wpływy z VAT, czy PIT dla osób fizycznych zatrudnianych na umowę o pracę będą wpływem do budżetu (w tym część wpływów z PIT idzie do budżetów jednostek samorządu terytorialnego). Mamy więc do wyboru: mniej podatków (jeżeli kogoś zachęcimy do otwarcia np. fabryki w SSE) czy zero podatków (bo w ogóle się w Polsce nie ulokuje tylko wybierze Ukrainę). I ostatnia kwestia, ale bardzo istotna: zwolnienie nie jest bez limitu, kiedyś się skończy (ograniczenie okresem albo wartością) a każdy inwestor jest zobowiązany do utrzymania inwestycji jeszcze przez kilka lat po tym okresie, więc będzie płacił podatki w pełnym wymiarze. Dodatkowo, powstała infrastruktura raczej nie zniknie z dnia na dzień (choć były tez takie przypadki w zachodniej Europie).
  – fundusze UE – to nie są pieniądze na ulicy, po które może się każdy schylić. Są organizowane konkursy i trzeba spełnić szereg kryteriów. Jakość kryteriów jest oczywiście wątpliwa, ale nie ma sytuacji w której każdy kto chce idzie po fundusze i je po prostu dostaje.
  – warunki pracy – tu się nie wypowiadam, ponieważ mógłbym przytoczyć tylko oklepane poglądy innych osób.

  Tyle ode mnie – jeżeli ktoś ma ochotę zapraszam do dyskusji :-)

  I uwaga końcowa: taki sam artykuł pod innym autorem pojawił się na stronie lewica24.pl…

Skomentuj

Musisz być zalogowany, by móc komentować.